Jarosław Ławski, urodzony w 1968 roku, to znakomity polski filolog. Jego dorobek naukowy obejmuje profesurę doktora habilitowanego w naukach humanistycznych, a także pełni obowiązki profesora zwyczajnego w Instytucie Filologii Polskiej.
Bardzo istotnym elementem jego kariery akademickiej jest również pełnienie roli dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, co podkreśla jego znaczenie w środowisku akademickim.
Życiorys
W dniu 9 stycznia 2001 roku Jarosław Ławski uzyskał stopień naukowy doktora, broniąc pracy, która nosiła tytuł Marie romantyków. Metafizyczna strona kobiecości, w której analizował dzieła Mickiewicza, Malczewskiego, Słowackiego oraz Krasińskiego. Następnie, 18 października 2005 roku, habilitował się na podstawie oceny swojego dorobku naukowego oraz pracy zatytułowanej Ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego. W dniu 12 czerwca 2012 roku nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk humanistycznych.
Jarosław Ławski pełnił funkcję profesora zwyczajnego w Instytucie Filologii Polskiej oraz dziekana na Wydziale Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Dodatkowo, jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze I Wydziału Nauk Humanistycznych Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój badań literackich w Polsce.
Publikacje
Jarosław Ławski jest autorem wielu znaczących publikacji, które przyczyniają się do zrozumienia polskiej literatury oraz kultury. Oto niektóre z nich:
- 1995: wyobraźnia lucyferyczna. Szkice o poemacie Tadeusza Micińskiego „Niedokonany. Kuszenie Chrystusa Pana na pustyni,
- 2005: przemiany obrazu i znaczenia Wilna w twórczości Adama Mickiewicza,
- 2005: ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego,
- 2010: Mickiewicz – mit – historia. Studia,
- 2013: Żydzi wschodniej Polski, t. I: świadectwa i interpretacje.
Przypisy
- Ławski, Jarosław (1968-). katalogi.bn.org.pl. [dostęp 30.09.2019 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n Prof. Jarosław Mariusz Ławski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.09.2019 r.]
Oceń: Jarosław Ławski