Kościół ewangelicko-augsburski w Szczytnie to ważna świątynia parafialna, która wchodzi w skład diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jego obecność w regionie łączy tradycję z lokalnym życiem społecznym, a także duchowym, odgrywając istotną rolę w wspólnocie ewangelickiej.
Historia
Kościół ewangelicko-augsburski w Szczytnie to najstarsza świątynia w mieście, która została wzniesiona w okresie od 1717 do 1719 roku. Budowla ta powstała z rąk znanego majstra Matz, pochodzącego z Królewca. W 1860 roku, organy, które były integralną częścią wyposażenia kościoła, zostały ocenione na 150 talarów.
Jesienią 1862 roku te stare organy zostały zdemontowane, a nowy instrument został stworzony przez organomistrza Terletzkiego. W 1907 roku organ został poddany przebudowie i modernizacji, a w latach trzydziestych XX wieku przekształcono go na elektryczny. Niestety, wielką tragedią dla tej świątyni był pożar, który miał miejsce 10 października 1970 roku, w wyniku którego organy uległy całkowitemu zniszczeniu.
W latach 1906-1907 przeprowadzono istotną przebudowę kościoła. W tym czasie wieża została nadbudowana, a dach zyskał nowe pokrycie. Wnętrza świątyni, w tym ołtarz oraz ambona, zostały poddane pracom konserwatorskim i odnowione. Przypuszcza się, że w trakcie tych prac została również dostawiona kruchta przed głównym wejściem oraz wymieniona część stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo, kościół otrzymał nową posadzkę, co znacznie poprawiło jego estetykę.
W latach trzydziestych XX wieku w budowli zainstalowano centralne ogrzewanie, co znacznie poprawiło komfort wiernych. Świątynia zdołała przetrwać zarówno I, jak i II wojnę światową, mimo wielu przeciwności. Po tragicznych wydarzeniach związanych z pożarem z 1970 roku, kościół przeszedł kolejny remont w latach 1972-1973. Następne prace modernizacyjne miały miejsce w latach 1975-1976 oraz w latach 2000-2005, co świadczy o ciągłym dbaniu o tę cenną budowlę sakralną.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 04.09.2013 r.]
- Historia Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Szczytnie od roku 1717 - 2.1. Budowa i modernizacje. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczytnie. [dostęp 04.09.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Stanisława Kostki w Szczytnie | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie | Kościół Chrześcijan Baptystów w Szczytnie | Parafia św. Brata Alberta w Szczytnie | Parafia św. Stanisława Kostki w Szczytnie | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie | Parafia Chrystusa Króla w Szczytnie | Parafia Świętego Krzyża w SzczytnieOceń: Kościół ewangelicko-augsburski w Szczytnie