Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Szczytnie to ważny element wspólnoty religijnej w Polsce.
Ten zbór Kościoła Zielonoświątkowego znajduje się w mieście Szczytno i należy do okręgu północnego w kraju.
Jako część tej dynamicznej wspólnoty, zbór „Betel” odgrywa istotną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności.
Historia
Historia zboru Zielonoświątkowego „Betel” w Szczytnie jest nierozerwalnie związana z postacią Józefa Ostaszewskiego, który przyszedł na świat 1 marca 1902 roku w Zarębach, w ówczesnym powiecie pułtuskim. Urodził się on w rodzinie wyznania rzymskokatolickiego, jednak jego życie i duchowość przybrały inny kierunek. Po przybyciu jako nauczyciel do szkoły w Winnicy w 1922 roku, dzięki wpływowi nauczycielki Olgi Weiss, zaczął uczestniczyć w nabożeństwach ewangelicznych prowadzonych w języku niemieckim.
W Winnicy spotkał również brata Stanisława Krakiewicza z Warszawy, co otworzyło mu drzwi do polskiego głoszenia Słowa Bożego. Decyzja o chrzcie zapadła w 1930 roku, a niedługo później Józef Ostaszewski ożenił się z Olgą Weiss, z którą miał dwóch synów.
Po zakończeniu II wojny światowej, przebywając w Anglii, Ostaszewski miał okazję poznać działalność zielonoświątkowców oraz przyjąć chrzest w Duchu Świętym. Po powrocie do Polski w grudniu 1945 roku Oształawski osiedlił się w Szczytnie, gdzie wraz z żoną został nauczycielem. Wspierali lokalny zboru baptystycznego, a pod jego przewodnictwem część wiernych zaczęła organizować własne nabożeństwa w domach prywatnych. Już w 1948 roku miało miejsce uroczyste przyjęcie dziewięciu nowych członków do zboru poprzez chrzest.
Nowo utworzony zbór dążył do zdobycia własnego domu modlitwy. Ostatecznie pozyskano starą kaplicę luterańską, którą udało się odnowić dzięki zaangażowaniu zielonoświątkowców z Polski oraz z zagranicy. Otwarcie kaplicy miało miejsce w styczniu 1949 roku, a podczas uroczystości odbył się również chrzest nowych wiernych.
W 1953 roku wspólnota z Szczytna dołączyła do Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w PRL, a ostaszewski pełnił funkcję pastora aż do 1965 roku. Po nim stanowisko to przyjął Andrzej Matwiejczuk, jednak w 1969 roku Ostaszewski powrócił na skarbcu do tej posługi aż do swojej śmierci 14 lipca 1976 roku. Po jego odejściu, Matwiejczuk ponownie objął funkcję pastora.
Po śmierci Ostaszewskiego liczba członków zboru zaczęła maleć, zagrażając jego dalszej działalności. Kryzys został jednak zażegnany w 1981 roku, gdy na pastora wybrano Zygmunta Majewskiego. Jego zaangażowanie oraz organizowane ewangelizacje, koncerty i spotkania misyjne w Szczytnie oraz okolicznych miejscowościach, takich jak Pasym, Jedwabno i Dźwierzuty, przyczyniły się do wzrostu liczby wiernych. Dodatkowo Majewski zaangażował się w działalność charytatywną oraz współpracę z lokalnymi szkołami, aresztem i szpitalem.
W roku 1984 wspólnota liczyła 20 członków, a liczba ta wzrosła do 28 w 1987 roku, do 52 w 1990 roku, a w 1991 osiągnęła 55 wiernych. Sam w 1990 roku ochrzczono aż 27 osób. Równocześnie w 1989 roku wspólnota przystąpiła do budowy Domu Rekolekcyjnego, który został ukończony w 1991 roku dzięki wsparciu wiernych z Polski i za granicy. W 1997 roku trwała rozbudowa budynku zborowego.
W latach 2000–2004 pastor Zygmunt Majewski pełnił także rolę prezbitera okręgu północnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Cała historia zboru zyskała nowy rozdział 17 października 2010 roku, kiedy nowym pastorem został Sławomir Majewski, kontynuując dziedzictwo i misję zboru „Betel” w Szczytnie.
Przypisy
- a b c d e Zygmunt Majewski. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Szczytnie. [dostęp 16.09.2020 r.]
- a b c d Józef Ostaszewski. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Szczytnie. [dostęp 16.09.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Szczytnie | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczytnie | Parafia Ewangelicko-Augsburska w SzczytnieOceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Szczytnie