Wieża ciśnień w Szczytnie to niezwykle interesująca konstrukcja, zlokalizowana pomiędzy ulicami Spacerową a Jana Kasprowicza. Ta 45-metrowa wieża została zbudowana w 1908 roku razem z siecią wodociągową oraz kanalizacyjną dla potrzeb miasta.
Projektanci mieli na celu stworzenie obiektu, który ze względu na swoje położenie pomiędzy dwoma jeziorami, miał być jedną z najbardziej atrakcyjnych budowli tego typu w regionie Prus Wschodnich. Wieża ciśnień stała się charakterystycznym punktem w panoramie Szczytna i przez lata była świadkiem licznych wydarzeń w mieście.
W 1995 roku wieża znalazła się na liście zabytków, jednak brak odpowiedniej funkcji nie ochronił jej przed stopniowym niszczeniem. Już w 1999 roku obiekt został sprzedany prywatnemu nabywcy za symboliczną złotówkę, przy czym postawiono warunek, że podejmie on prace konserwatorskie.
Mirosław Demczuk, nowy właściciel, uzyskał zgodę konserwatora zabytków na budowę w pobliżu wieży siedmiopiętrowego apartamentowca "Torre Apartmens", który ma składać się z 26 apartamentów z tarasami. Niestety, budowa do dzisiaj nie została zakończona.
Od 2009 roku właścicielem wieży oraz terenów budowy jest spółka CH&M COMPANY, której prezesem jest Mirosław Demczuk. Cała sytuacja związana z wieżą ciśnień w Szczytnie jest przykładem wyzwań związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego oraz jego funkcjonalności w nowoczesnych czasach.
Przypisy
- TomaszT. Kurs TomaszT., Wyborcza.pl [online], olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 16.10.2023 r.]
- TygodnikT. Szczytno TygodnikT., Wieża ciśnień zmieni właściciela? (zdjęcia) - Tygodnik Szczytno - to się czyta [online], tygodnikszczytno.pl, 05.08.2022 r. [dostęp 16.10.2023 r.]
- WG, Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments, „Bryła”.
Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura wodna":
Jezioro Długie (powiat szczycieński) | Jezioro Domowe MałeOceń: Wieża ciśnień w Szczytnie